Using by R-projectR-project


      R je systém pro statisticky orientované analýzy a grafické výstupy vytvořený vyjimečným týmem známým jako R Development Core Team. R je volně šiřitelný software podle pravidel licence GNU General Public Licence. R je rovněž programovací jazyk s prostředím interpretu pro vytváření vlastních funkcí a souborem velkého množství již naprogramovaných balíků. Pro používání základních statistických funkcí datové analýzy není nutné mít velké programátorské znalosti. V mnoha případech jde pouze o volání funkcí s danými parametry. Důvodem pro učení R je být schopen vytvořit proceduru nebo skript pro vlastní analytickou úlohu. Je velmi dobrým prostředím pro výuku základních analytických forem bez nákladů na velmi drahé statistické programy.

       R je dostupné v mnoha formách: jako původní zdrojové kódy pro kompilaci vlastního prostředí, nebo již připravená hotová distribuce pro MS Windows a Linux. R prostředí je distribuováno formou internetových archivů zvaných jako CRAN Comprehensive R Archive Network.

         R je snadno rozšiřitelné prostředí s mnoha volnými balíky programů. Základním prostředím je R konsola poskytující základní běh a údržbu systému. Kromě toho existují podpůrné programy pro vývoj vlastních funkcí a řada z nich je rovněž volně šiřitelná. Současně existují podpůrné balíky programů pro vývoj vlastního grafického rozhraní. Pro Windows je známý program Tinn-R a pro ostatní platformy R Studio.

          Funkce a algoritmy alternativní datové analýzy , o kterých jsou tyto stránky jsou naprogramovány v R prostředí. V současné době není k dispozici volně šiřitelný balík, ale v podobě školení a konzultací je možné se o těchto metodách dovědět více.